Coaching to inaczej praca nad „zmianą osobistą”, czyli osiągnięciem celów lub rozwiązaniem problemów życia osobistego.

Polega ona na retrospekcji, czyli wejrzeniu w to, co takiego jest w Twoim umyśle, co sprawia że nie funkcjonujesz tak jak byś chciał. Następnie dokonujemy zmiany tego, korzystając z tych metod, które są najlepiej dopasowane do Ciebie.

coachingJednak nie zawsze przyczyna problemu tkwi tylko wewnątrz. Jesteśmy też przecież ograniczeni przez konkretną sytuację życiową w której się znajdujemy i ludzi którzy nas otaczają. Dlatego też podczas spotkania, jeśli to potrzebne, możemy również opracować strategie konkretnych działań w zewnętrznym świecie. Na przykład możemy przygotować Cię do ważnej rozmowy z szefem lub inną osobą – określając co dokładnie powiesz i w jaki sposób.

Coaching pozwala Ci uzyskać głęboki wgląd w błędy, jakie dotychczas w Tobie istniały. Mogą to być na przykład:

 • błędy w myśleniu,
 • ograniczające przekonania,
 • przejęte od innych osób poglądy na życie
 • zaślepienia nie pozwalające dostrzegać rzeczy oczywistych,
 • szkodliwe dla Ciebie mechanizmy wyzwalania negatywnych emocji i inne..

Wiele z tych czynników jest nigdy nie uświadamianych i sabotuje nasze starania przez całe lata. Stojąc z boku mogę pomóc Ci je dostrzec i zmienić byś następnie szybciej i skuteczniej realizował swoje cele życiowe. Tam gdzie to potrzebne pokazuję Ci konstruktywne przekonania, i trenujesz ze mną korzystne dla Ciebie zachowania.

Coaching pozwala też szybko (w porównaniu z psychoterapią) dokonać takiej transformacji tych elementów, która przełoży się na widoczną zmianę w funkcjonowaniu w zewnętrzym świecie. Nie jest to więc terapia polegająca na tym, że terapeuta słucha klienta i za to słuchanie bierze opłatę – wykonujemy tu konkretne działania.

Działania te są każdorazowo dopasowane do tego, z jakim problemem przychodzisz i gdzie tkwią jego przyczny. Mogą one zawierać elementy takich metodologii jak:

 • Racjonalna terapia zachowań
 • Terapia prowokatywna
 • Huna
 • Praca z oddechem
 • Panorama społeczna
 • Podejście dyrektywne
 • Praca z częściami osobowości
 • Niehipnotyczna terapia regresywna

Możemy pracować nad takimi problemami jak:

 • zagubienie życiowe, brak jasności co do celów życiowych (osobistych i zawodowych) i stojących przed Tobą wyborów, do stanu w którym mówisz „nie wiem czego chcę w życiu”.
 • silne negatywne emocje pojawiające się w różnych momentach Twojego życia jakby „bez wyraźnej przyczyny”.
 • brak asertywności, pozwalanie innym by wchodzili Ci na głowę, przerzucali na Ciebie nie Twoje obowiązki, brak umiejętności wyznaczania i pokazywania swych granic
 • brak pewności siebie

i wiele innych.

 


Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na sesję,

zadzwoń tel 793 144 117

lub napisz: ask /małpa/ dominiklipinski.com oczywiście zamiast /małpa/ wpisujemy @


Kilka referencji:

„Miałem okazję i przyjemność uczestniczyć w indywidualnym spotkaniu z Dominikiem. Wcześniej mailowo nawiązaliśmy kontakt, później spotkaliśmy się, by porozmawiać o moich problemach zanim ustaliliśmy termin indywidualnej sesji..

Doświadczałem często, a w ostatnich miesiącach niemal nagminnie, problemów z samoakceptacją i wyrażaniem asertywności. Mimo że kieruję duży zespołem ludzi od kilku lat, nie umiałem odmawiać swoim podwładnym i współpracownikom i stawić na swoim. Łatwo wpadałem w przygnębienie i zważałem przede wszystkim na opinie innych, lekceważąc własne. Wieczne niezadowolenie i oglądanie się na zdanie innych osób, wycofywanie się i zadręczanie, ponieważ odkąd pamiętam byłem perfekcjonistą, to niemal codzienne doświadczenia, którym chciałem położyć kres, lecz nie potrafiłem dokonać tego samodzielnie.

Podczas wstępnego spotkania z Dominikiem ustaliliśmy jakie są najczęstsze moje obawy, reakcje na zachowania i słowa innych ludzi. Podczas docelowego spotkania przepracowaliśmy konkretne przypadki. Z początku czułem się niezbyt pewnie, wydawało mi się, że nie będę w stanie zdecydowanie wypowiedzieć nawet na głos asertywnych sformułowań. Nie mniej jednak, w czasie kilkugodzinnego spotkania, udało się Dominikowi przebudować listę moich rzeczywistych priorytetów i z listy oczekiwań zorientowanych na innych szybko zrezygnowałem na rzecz listy moich prawdziwych zasad, prawd o życiu i oczekiwań, które zalegały głębokie pokłady podświadomości, a ja nie miałem wcześniej siły i odwagi, by je wyartykułować i zapisać. 

Na efekty nie musiałem długo czekać, ponieważ moje otoczenie zawodowe, przyzwyczajone do narzucania mi swoich przekonań i mojej postawy wycofywania się i milczenia, jak zwykle artykułowało swoje żądania lub niesprawiedliwe sądy o mnie. Tym razem jednak byłem w stanie zacząć od prostych zdań, typu:

„To tylko twoja opinia, nie zgadzam się z nią”,

„Nie sądzę, by to było prawdą”,

„Będę się upierał przy swoim zdaniu, bo jestem ekspertem w tej dziedzinie”,

„Mam doświadczenie, którego ty nie posiadasz” ,

„Nawet jeśli wszyscy uważacie, że podjąłem złą decyzję, to poczekam na długofalowe efekty, teraz za wcześnie na ocenę”,

„Idź do szefa i się poskarż, nie boję się (i naprawdę się nie boję!)”.

Może dla kogoś z zewnątrz tego typu wypowiedzi nie są czymś nadzwyczajnym, jednak dla mnie to prawdziwa zmiana w reagowaniu. Udało mi się, dzięki pracy z Dominikiem, uwolnić od pewnego rodzaju potulności i uniżenia wyniesionych z domu, nie rezygnując jednocześnie z wysokiej kultury osobistej. 

Musze dodać, że Dominik rzeczowo i niezwykle praktycznie podchodzi do sprawy, da się wyczuć indywidualne zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie do wspólnej pracy. Na koniec wskazał mi literaturę do dalszej pracy. Nie spodziewałem się  efektów aż w tak krótkim czasie, a praktyka pokazuje, że rzeczywiście są one szybkie i skuteczne.

Serdecznie polecam spotkania z Dominikiem, który jest osobą niezwykle dociekliwą, zorientowaną na efekt, z całą pewnością profesjonalistą w każdym calu.”

Maciek

x

„ (…)Wydaje mi się, że te wydarzenia były po coś. Nie wierzę w przypadki i może Bóg przez to chciał, abym była silniejsza. Nie wiem, czy mogę powiedzieć i czy chcę powiedzieć, że jestem za nie wdzięczna. Doceniam nie tylko pozytywną stronę tych doświadczeń, bo byłoby to próżne, ale przede wszystkim ta negatywna najwięcej mi dała. 
 
Dzięki Tobie w końcu zdałam sobie sprawę , że to ja tworzę swoją rzeczywistość i ode mnie zależy jak będzie ona wyglądać. Praca charytatywna na pewno ożywiłaby od nowa moje pozytywne emocje, które kierowałam do niewłaściwych osób, a przez to czułam, że coś mi odbierają, bo  pustka po nich  wypełniała się złymi. Przede mną strasznie dużo pracy, ale ufam sobie i wiem, że dam radę. Ty pomogłeś mi otworzyć oczy i poukładać przekonania, co do których nie byłam pewna. Jesteś jedyną osobą, która powiedziała mi wprost co robić, nakierowałeś moje decyzje i myśli na właściwy tor. Sama nie mogłam tego zrobić. Nie  byłam pewna ich słuszności, więc nie miałam nad nimi władzy. 
 
Chodziłam kiedyś do psychologa. Potrafiłam mówić bez przerwy przez kilka godzin, po to, aby zrozumiała (to była kobieta) moją sytuację. Jednak nie pomogła mi w żaden sposób, kończyło się na jakichś głupich testach nawet przy trzecim spotkaniu. Chcę żebyś wiedział, że Twoje słowa dały mi najwięcej.”
Kamila