Jednym z częstych problemów przy wystąpieniach publicznych jest to, że po prostu nie są one interesujące. Wychodzisz na środek, zaczynasz mówić i sam czujesz, że to nie jest to, że nie brzmi to dobrze. Jak sobie z tym poradzić?

Zamiast wymyślać koło na nowo, przyjrzyjmy się dziś jakie techniki stosowali ludzie uznawani za najlepszych mówców w historii świata. Jeśli będziemy stosować te same metody, to też mamy szansę na bardzo dobre przemówienia.

Zacznijmy od najprostszego przykładu. Technika zastosowana przez człowieka, który porywał tłumy samą swoją obecnością, i stał się jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej.

„Pośród śmierci, trwa życie. Pośród kłamstw, trwa prawda. Pośród ciemności, trwa światło.”
Mahatma Gandhi, w roku 1928. w ten sposób rozpoczął swoje słynne przemówienie „Moją religią jest brak przemocy”

Ta prosta technika to kontrast 2 przeciwnych idei. Zobacz jak zbudowane są najbardziej kasowe filmy, Władca Pierścieni, Star Wars – wielki konflikt dobra i zła. Filmy jak Avatar, Ostatni samuraj, Tańczący z Wilkami – konflikt pięknej naturalnej kultury i spaczonej kultury technicznej. Filmy sensacyjne – konflikt policjanta i złoczyńcy. Nawet niektóre komedie bazują na pokazaniu kontrastu między wyluzowanym głównym bohaterem a jego sztywnym i nudnym przeciwnikiem.

Jest to pewien uniwersalny wzór, który filmowcy i pisarze wykorzystują, ponieważ jesteśmy naturalnie zaprogramowani, że przyciąga nas kontrast przeciwieństw. Gandhi wykorzystał to w prosty sposób. Głównym celem jego działalności było wyzwolenie Indii spod panowania brytyjskiego. Udało się to osiągnąć w roku 1947.

Więc jedną z technik do wykorzystania w wystąpieniach publicznych jest wskazywanie kontrastów między różnymi rzeczami, między tym jak jest a jak powinno być, między przeszłością a przyszłością, między nami a nimi.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote