Uwaga – dziś będę straszliwie upraszczał i jechał stereotypami. Jeśli  jesteś wrażliwy na takie rzeczy, czytaj na własną odpowiedzialność.  Zachęciłem Cię już wystarczająco? Ok, zaczynajmy. Patrząc na to ile i w jaki sposób różni ludzie mówią, możemy podzielić ich na trzy główne grupy.

Pierwsza grupa – bardzo dużo mówią i przekazują bardzo mało treści. Mówią z głowy a nie z serca. Nawet po krótkiej rozmowie można wręcz prawie fizycznie poczuć chaos i samo-nakręcający się jazgot umysłu takiej osoby. Często nie odróżniają własnych wyobrażeń od rzeczywistości. To co mówią często, jest wyolbrzymione lub nieprawdziwe i łatwo odnieść wrażenie że nie kontrolują tego co mówią. Coś co jest w środku ich umysłu zmusza ich do mówienia.

Druga grupa – mówią mniej ale przekazują więcej treści. Treść ta jednak jest przeciętnej jakości. Nie jest zniekształcona lub nieprawdziwa, jak często bywa w przypadku pierwszej grupy, ale nie jest też tak że mówią rzeczy poruszające serce lub inspirujące innych. To najczęściej spotykana grupa, należy do niej większość populacji. To tak zwani ‘normalni ludzie’.

Trzecia grupa – mówią mało, przekazując dużo treści. Potrafią w kilku słowach wyrazić głębokie uczucia lub klarowne myśli, które od razu rozjaśniają umysł słuchacza. Kiedy mówią, to ludzie wiedzą że ‘tak’ oznacza ‘tak’, a ‘nie’ oznacza ‘nie’. Mówią wtedy, kiedy mają coś do powiedzenia i czuć, że to co mówią płynie z serca. Zdarza się, że to co mówią zmienia życie innych na lepsze i  to nie tylko po długich i głębokich rozmowach. Nawet przejście się na spacer i porozmawianie z kimś takim na luzie dwadzieścia minut może wiele wnieść w życie rozmówcy. Tacy ludzie są nazywani charyzmatycznymi.

Oczywiście ten podział jest nieco sztuczny. Są to pewne uogólnienia, które nie w pełni pokrywają się z rzeczywistością. Jednak nawet takie uogólnienia bywają przydatne – niektórzy ludzie pasują do którejś z tych kategorii jak ulał i wczesne uświadomienie sobie tego może sprawić, że zaoszczędzimy mnóstwo czasu który pochłonęłaby osoba z grupy pierwszej, lub wykorzystamy możliwość nawiązania bliższej relacji z osobą z grupy trzeciej. Na koniec kilka pytań do przemyślenia.

Z ludźmi z której z grupy chciałbyś spędzać najwięcej czasu?

Z ludźmi z której z grupy chciałbyś budować biznes?

Do której grupy sam należysz?

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote