Ponownie przyjrzyjmy się technikom, jakie w wystąpieniach publicznych stosowali ludzie uznawani na znajlepszych mówców w historii świata.

Dzisiejszy przykład:
„Wielu ludzi na świecie naprawdę nie rozumie lub mówi, że nie rozumie, jaka to ważna kwestia dzieli wolny świat i świat komunistyczny. Niech więc przyjadą do Berlina.

Niektórzy mówią, że komunizm to powiew przyszłości. Niech przyjadą do Berlina.

Są również tacy, którzy twierdzą, że w Europie i na świecie możemy współpracować z komunistami. Niech przyjadą do Berlina.

Są też nieliczni, którzy przyznają, że komunizm jest nikczemnym systemem, ale umożliwia nam rozwój gospodarczy. Lass’sie nach Berlin kommen. Niech przyjadą do Berlina.”
John’a F. Kennedy w Berlinie, rok 1963.

Ta technika to powtórzenie jakiegoś charakterystycznego zwrotu kilkukrotnie, po zdaniu wprowadzającym. Wyobraźmy sobie, że Kennedy by z tego zrezygnował i tekst brzmiałby „Są ludzie, którzy nie rozumieją jaka ważna kwestia dzieli wolny świat i świat komunistyczny, inni mówią, że komunizm to powiew przyszłości. Jeszcze inni twierdzą, że możemy z komunistami współpracować, a są i tacy którzy mówią że komunizm jest nikczemnym systemem, ale umożliwia rozwój gospodarczy. Oni wszyscy powinni przyjechać do Berlina.” – nie brzmi to już tak dobrze, prawda?

Tutaj usłyszałeś fragment mowy uważanej przez historyków za najważniejsze przemówienie Kennedyego. A sam Kennedy jest z kolei do dziś uważany za najpopularniejszego, najbardziej charyzmatycznego prezydenta USA w historii. Przemówienie to zostało wygłoszone do mieszkańców Berlina zachodniego w czasie gdy w mieście rosło napięcie po wybudowaniu muru Berlińskiego, ludzie obawiali się eskalacji konfliktu i pragnęli potwierdzenia poparcia USA.

Pół miliona słuchaczy szalało z radości, a wypowiedziane przez prezydenta zdanie „Jestem Berlińczykiem” przeszło do historii. Przemówienie stało się pokojową gwarancją dla miasta i do samego 1990 r., do zjednoczenia Niemiec, nie zaistniał żaden poważniejszy kryzys.

Więc jedną z technik do wykorzystania w wystąpieniach publicznych jest zbudowanie wypowiedzi, w której powtarzasz kluczowe słowa lub hasło kilka razy pod rząd na końcu zdania.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes