Wiele osób występując publicznie przeżywa tak silną tremę, że jest to dla nich jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. We wcześniejszym poście pisałem o najczęstszych przyczynach, dla których lęk przed wystąpieniami publicznymi się pojawia. Dzisiaj podejdziemy do tematu bardziej praktycznie. Oto pięć zdroworozsądkowych porad, i jeden mniej znany trick, które zmniejszą Twój lęk przed wystąpieniami publicznymi.

1. Poznaj miejsce.

lęk przed wystąpieniami publicznymi

Oswój się z sytuacją. Idź tam wcześniej, stań w miejscu z którego będziesz przemawiał. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrób sobie w tym miejscu próbę (najlepiej na głos, ale nawet wygłaszając mowę w myślach sobie pomożesz). Podczas próby również przejdź z miejsca w którym będziesz siedział do miejsca z którego będziesz mówił. Niech wszystko będzie jak najbardziej zbliżone do przyszłej rzeczywistej sytuacji. Twoje ciało i umysł muszą się z nią oswoić.

2. Poznaj publiczność.

Spotkaj się wcześniej z ludźmi którzy będą na sali jako słuchacze. Dowiedz się o nich jak najwięcej. Jeśli nie możesz przed prezentacją ich poznać, to w dniu wystąpienia przyjdź trochę wcześniej do budynku i pogadaj z kimś kto też już tam będzie. Podczas wystąpienia możesz od czasu do czasu łapać z tą osobą kontakt wzrokowy – jeśli wcześniej dobrze wam się rozmawiało to będzie Ci to pomagać, da Ci pewne wsparcie psychiczne.

3. Znaj swój materiał.

Przećwicz go wielokrotnie. Ćwicz mówiąc na głos przed lustrem. Ćwicz tak jakbyś był już na prawdziwej prezentacji, wyobrażaj sobie, że przed Tobą siedzą ludzie, gestykuluj, mów tak jakby oni tu byli. Jeśli możesz zaangażuj znajomych, by odegrali rolę Twojej publiczności. Jeśli nie chcą możesz też wykorzystać swojego psa.

4. Rób wizualne notatki.

Przygotowując notatki zrób sobie ‘mapę myśli’ swojej prezentacji, pozwoli Ci to poczuć się swobodniej z tematem, zrozumieć go od innej strony i dzięki temu prowadzić prezentację dużo elastyczniej. Łatwiej będzie Ci też mówić w taki sposób,  jakby myśli właśnie w tym momencie powstawały w Twojej głowie – co wygląda o wiele naturalniej niż kiedy powtarza się coś typowo wyuczonego na pamięć. Oczywiście jeśli znasz materiał tak dobrze że możesz mówić go z pamięci to świetnie. Warto jeszcze by było to poparte dogłębnym jego zrozumieniem od wszystkich stron. ‘Mapa myśli’ w takim zrozumieniu pomaga.

5. Skup się na odbiorcach.

Kiedy idziesz na prezentację i kiedy się do niej przygotowujesz, skup swoją uwagę na tym by dostarczyć jakąś wartość ludziom którzy będą Cię słuchać. Chodzi o to byś to poczuł, że chcesz dla nich zrobić coś dobrego, że chcesz by coś ze spotkania z Tobą wynieśli. To dodanie wartości to powinna być Twoja myśl przewodnia, motyw który kieruje wszystkimi Twoimi działaniami od początku, od chwili kiedy akceptujesz zaproszenie do przemawiania. To ustawia Cię w zupełnie innej pozycji, niż kiedy przede wszystkim ‘chcesz dobrze wypaść’ – bo wtedy tak naprawdę to publiczność jest tym kto ma coś dać Tobie, a więc jesteś na pozycji zależnej. Chciej przede wszystkim dawać, a natychmiast zniknie znaczna część nerwowości wynikająca z lęku przed negatywną oceną.

6. Rusz się.

Teraz jeden mniej znany i mniej ‘na chłopski rozum’ trik. Zastosuj go jeśli jesteś już na miejscu i zbliża się twoja kolej, a nadal odczuwasz stres. W momencie gdy już masz iść na scenę i masz jeszcze dwie sekundy wykonaj jakiś fizyczny ruch. Schyl się i wyprostuj, podnieś ręce do góry i je opuść, oprzyj się na chwilę dłońmi o ścianę, albo zaciśnij pięści i je rozluźnij – w zależności od tego na ile widoczny jesteś dla publiczności. Jeśli jesteś całkiem niewidoczny, możesz zrobić szybki przysiad. Bardzo dobrze, jeśli taki ruch możesz zrobić przechodząc z jednego miejsca na drugie.  Wykonanie jakiegoś fizycznego ruchu ma tę niesamowitą właściwość, że potrafi natychmiast zmienić nasz stan emocjonalny. Jeśli więc jesteś zestresowany i zrobisz coś takiego tuż przed wejściem na scenę, może się okazać, że wejdziesz tam w całkowicie inny stan.

4.80 avg. rating (96% score) - 5 votes