To, jakie zachowania budują motywację, a jakie jej nie budują, zostało zbadane naukowo. Wyznacznikiem ‘zbudowania motywacji’ było to, że badana osoba zrealizowała założony sobie cel. Cele osób biorących udział w badaniach były różne – niektórzy chcieli znaleźć nową pracę, inni schudnąć, rzucić palenie lub znaleźć partnera życiowego. Badacze obserwowali zastosowane przez nich strategie działań i rezultaty jakie osiągnęli. Wyodrębnili sześć działań które rzeczywiście budują motywację i pozwalają wprowadzić na stałe dobroczynne zmiany w swoim życiu, oraz pięć takich, które tego nie robią (choć są często promowane na różnych szkoleniach ‘samorozwojowych’). A więc, jeśli motywacja dotychczas była Twoją słabą stroną, oto co możesz zrobić:

1. Stwórz plan działań, czyli wyznacz konkretny (wymierny) cel i rozłóż proces dojścia do niego na etapy. Po tym, jak określisz sobie procedurę działań, możesz wyznaczyć pewne punkty przełomowe w tej podróży, pewne kamienie milowe, których osiągnięcie będzie dla Ciebie znakiem, że przeszedłeś już pewien etap i pewien odcinek drogi już jest za Tobą. Takie ‘kamienie milowe’ również powinieneś określić jak najbardziej konkretnie i wyznaczyć im również daty realizacji. Najlepiej na papierze.

2. Świadomie przemyśl korzyści jakimi zaowocuje zrealizowanie twojego celu. Wypisz sobie na kartce papieru lub na komputerze listę dobroczynnych skutków tego, że osiągniesz to co zamierzyłeś. Chodzi tu o obiektywną listę tego co się zmieni. Wykonanie tej części nie wymaga wizualizacji, fantazjowania ‘jak będzie cudownie’, ani rozdmuchiwania pożądania czy euforii. Po prostu usiądź i w spokoju, ‘na chłodno’, zastanów się jakie korzyści z tego wyniesiesz – i zapisz to.

3. Spójrz jeszcze raz na listę swoich ‘kamieni milowych’, punktów przełomowych jakie wyznaczyłeś na drodze do celu. Przy najważniejszych z nich wyznacz sobie nagrody za ich zrealizowanie. Taka nagroda to nie musi być nic wielkiego ani kosztownego. Mają to być po prostu rzeczy, które dadzą Ci przyjemność lub satysfakcję, a które nie stoją w sprzeczności z zasadniczym celem.

4. Teraz pomyśl jeszcze raz o tym, jak to będzie gdy osiągniesz swój cel. Zapisz jeszcze raz dwie najważniejsze korzyści, jakie z tego wyniesiesz. Następnie pomyśl przez kilka minut o przeszkodach, jakie mogą pojawić się na drodze i utrudnić Ci dojście do tego celu. Również wypisz dwie najważniejsze. Teraz pomyśl o korzyści numer jeden przez kilka minut – i od razu po tym, o problemie numer jeden. Postaraj się pomyśleć, jak się zachowasz jeśli ta przeszkoda rzeczywiście się pojawi. Zapisz to. Następnie powtórz to dla korzyści numer dwa i problemu numer dwa.

5. Opowiedz komuś o swoich planach. Każda decyzja, którą uczynimy publiczną, ma znacznie większe szanse bycia zrealizowaną.

6. Regularnie powracaj do swoich planów. Przeglądaj notatki i uaktualniaj je. Zaznaczaj pomniejsze cele które już osiągnąłeś. Dopisuj i przepisuj. Notuj postępy, trudności i zrealizowane działania. Niech Twój plan cały czas żyje.

Te rzeczy działają. Nie tylko badania naukowe tak mówią – sam stosuję je w praktyce i naprawdę pomagają one realizować cele. Na koniec jeszcze tylko kilka słów o tym, co nie daje rezultatów. Pięć rzeczy, co których wykazano, że w żaden pozytywny sposób nie działają na motywację, a czasem wręcz ją zaniżają, to: wyobrażanie sobie co złego się stanie jak nie zrealizuję celu, myślenie o ‘wzorze’ o osobie którą podziwiam, by się zmobilizować, tłumienie negatywnych myśli, regularne wizualizowanie jak cudowne będzie moje życie po osiągnięciu celu i poleganie na silnej woli.

Ok., to do dzieła. Powodzenia!

źródła badań: Wiseman, Oettingen