Wiele osób mówi mi, że moment rozpoczęcia publicznej prezentacji jest dla nich kluczowy. Zanim zaczną, często niesamowicie się stresują. Ale jeśli sam początek pójdzie im dobrze, dalej leci już z górki – stres mija, a oni wchodzą w stan, w którym słowa same płyną, stan któremu towarzyszy poczucie tzw. ‘flow’ czyli poczucie swobodnego przepływu.

wystąpienia publiczne e-bookMoment rozpoczęcia przemówienia jest również ważny z punktu widzenia możliwości dotarcia do publiczności. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że wysłuchała ona już wcześniej tak wiele słabych prezentacji, że i od Twojej oczekuje najgorszego. Przez to, już zanim rozpoczniesz mówić, wchodzi w specyficzny stan otępienia umysłowego, który można nazwać ‘transem słuchania nudnej prezentacji’.

Jeśli w takiej sytuacji zaczniesz przemówienie w sposób typowy, czyli od przedstawiania agendy (‘powiedz im jak ich zanudzisz, potem ich zanudź, a na końcu powiedz im jak ich zanudziłeś’), to jest bardzo możliwe, że zostaną w tym stanie już do końca Twego czasu na scenie. Będzie to kolejna prezentacja, którą zapomina się pięć minut po tym, jak się skończyła.

Dobre rozpoczęcie wytrąca ich z tego letargu, sprawia, że zaczynają słuchać, po prostu ich BUDZI. Mając przygotowane dobre rozpoczęcie, masz znacznie większe szanse na to, że cała prezentacja pójdzie Ci płynnie i że słuchacze zapamiętają to, co chcesz im przekazać.

Dlatego miło jest mi poinformować, że od wczoraj, w największej internetowej księgarni świata (czyli w serwisie Amazon.com) jest dostępny mój krótki poradnik, zawierający dziesięć sposobów na atrakcyjne rozpoczęcie prezentacji, na rozpoczęcie, które wybudzi publiczność z letargu i da Ci jej pełną uwagę.

Poradnik jest napisany po angielsku, nosi tytuł „Wake them up: 10 ways to start your presentation with a bang!” i jest dostępny wyłącznie w wersji (jak to e-book) elektronicznej (na czytniki). Link do strony produktu – Wake them up!.

4.43 avg. rating (89% score) - 7 votes