Dominik Lipiński

trener umiejętności miękkich – portfolio

______________________________________________________________

   obszary działania:

   – wystąpienia publiczne

   – sprzedaż

   – retoryka

______________________________________________________________

Podejście:

skupiam się na dostarczaniu klientom konkretnych rezultatów – nowych umiejętności, które będą oni w stanie zastosować od razu po wyjściu z treningu. Dla każdego klienta przygotowuję rozwiązanie ‘szyte na miarę’ – dopasowane do jego sytuacji i potrzeb.

Metodologia:

stawiam na naukę poprzez praktyczne ćwiczenia na prawdziwych case’ach z praktyki biznesowej uczestników warsztatów. Zgodnie z zasadą „learning by doing”, ćwiczenia praktyczne zajmują blisko 90% czasu szkoleń.

______________________________________________________________

Poniżej znajdują się opisy wybranych projektów szkoleniowych przeprowadzonych w różnych branżach. Kontakty telefoniczne do osób wystawiających referencje dostępne są na życzenie.

______________________________________________________________

Branża IT

Klient: SAP Polska (dział konsultingu – ok. 40 osób)

Sytuacja: konsultanci prowadzą prezentacje, szkolenia i spotkania wdrożeniowe przed grupami kilku – kilkudziesięciu osób.

Cel: podnieść poziom umiejętności prezentacji u konsultantów.

Metoda: uczestnicy wielokrotne prezentują przygotowany wcześniej materiał, nanosząc na niego kolejne poznawane techniki.

Zawartość szkolenia:

 • zasady właściwego przygotowywania się do prezentacji
 • sposoby na rozpoczynanie i kończenie prezentacji
 • zastosowanie różnych struktur prezentacji
 • techniki językowe nadające prezentacji wyrazistość
 • wywoływanie emocji – podstawy treningu aktorskiego
 • używanie metafor jako narzędzi perswazji
 • zasady decydujące o ‘zapamiętywalności’ przekazu
 • odpowiadanie na pytania publiczności, także trudne i manipulacyjne

Opinie:

“Dominiku, po prowadzonych przez Ciebie szkoleniach nasi konsultanci zauważają rzeczywisty i wyraźny wzrost swoich umiejętności autoprezentacji.”

Jarosław Karski
Consulting Manager, SAP Polska

„Dominik jest profesjonalistą w tym co robi – jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie i technicznie. Miałem przyjemność uczestniczyć w organizowanym przez niego szkoleniu, dotyczącym doskonalenia umiejętności prezentacyjnych i komunikacyjnych. Mimo, że było to moje kolejne szkolenie z tego obszaru uważam, że nauczyłem się kilku nowych rzeczy – za co dziękuję ;)”

Michał Wierzbowski
Senior Consultant, SAP Polska

______________________________________________________________

Branża internetowa

Klient: Fundacja StartupSchool (zespoły projektowe – ok. 30 osób)

Sytuacja: uczestnicy projektu (młode osoby często bez doświadczenia) pracują przez okres wakacji nad budową serwisów internetowych, które we wrześniu będą prezentować przed publicznością.

Cel: przygotować uczestników do przeprowadzenia pierwszych w ich życiu publicznych prezentacji.

Metoda: uczestnicy wielokrotnie ćwiczą swoją docelową prezentację (tzw:pitch), nanosząc na nią kolejne poznawane techniki.

Zawartość szkolenia:

 • specyfika prezentacji przed inwestorem
 • specyfika prezentowania innowacyjnego produktu
 • technika błyskawicznej prezentacji (tzw: ‘elevator pitch’)
 • transformacje językowe – zmiana ‘nowomowy marketingowej’ lub żargonu technicznego na ‚żywy język’
 • odpowiadanie na trudne pytania, szczególnie gdy prezentowany produkt jest nieukończony i ma  wyraźne braki

Opinie:
„Fundacja Startup School współpracowała z Dominikiem Lipińskim w 2009 oraz 2011 roku. Uczestnicy naszej wakacyjnej szkoły e-biznesu byli przygotowywani przez Dominika w zakresie wystąpień publicznych oraz prezentowania swojego produktu przez potencjalnymi inwestorami. Szkolenie prowadzone w rewelacyjny sposób, dało bardziej niż zadowalające efekty. Także publiczność, w tym media branżowe, doceniły przygotowanie prelegentów do wystąpienia.

Współpraca z Dominikiem przebiegała w bardzo profesjonalny i przyjemny sposób, a ‘lessons learned’ z warsztatów mają pozytywne skutki nawet dwa lata później. Również jako uczestniczka szkolenia Dominika stosuję się do jego wskazówek, dzięki czemu łatwiej mi oswoić stres związany z wystąpieniem publicznym, oraz przygotować ciekawszą z punktu widzenia odbiorców prezentację. Polecam :)”

Agnieszka Lewadowska-Dziewięcka
Prezes Zarządu, Fundacja Startup School

“Warsztaty uświadomiły mi, jak bardzo istotna jest autoprezentacja podczas publicznych wystąpień. Polecam szczególnie tym, którzy uważają że to głównie treść, a nie sposób prezentacji ma wpływ na to jak zostaniemy odebrani. Dzięki Dominikowi zdałem sobie sprawę, że w 80 procentach to właśnie nasze umiejętności niewerbalne decydują o sukcesie. Szkolenie było tak pasjonujące, że nikt z nas nawet nie zauważył, że skończyliśmy je o… 3 rano.”

Rafał Agnieszczak
Fundator, Fundacja StartupSchool

______________________________________________________________

Branża medyczna

Klient: MDH (przedstawiciele handlowi – 8 osób).

Sytuacja: przedstawiciele prowadzą prezentacje produktowe dla personelu medycznego. Podczas rozmów sprzedażowych spotykają się z trudnymi zachowaniami lekarzy (lekceważenie, podważanie autorytetu, ‘ślepy opór’).

Cel: nauczyć handlowców reagować na trudne zachowania i utrzymywać kontrolę nad spotkaniem.

Metoda: uczestnicy odgrywają scenki, w których konfrontowani są z najczęstszymi trudnymi zachowaniami lekarzy i odpowiadają na nie, używając wypracowywanych na bieżąco rozwiązań. Wykonują również wielokrotnie swoje prezentacje produktowe, nanosząc na nie kolejne poznawane techniki sprzedażowe.

Zawartość szkolenia:

 • dogłębna analiza uwarunkowań panujących w środowisku lekarzy
 • praktyczne budowanie dobrego kontaktu od pierwszych minut spotkania, poprzez okazywanie autentycznego zrozumienia sytuacji i problemów klienta
 • obrazowe przedstawianie korzyści, szczególnie z wykorzystaniem unikalnej cechy sprzedażowej produktu
 • metody sprzedawania, gdy klient jest zadowolony z konkurencji
 • sprzedawanie poprzez rozwiązywanie problemów
 • reagowanie na trudne zachowania

Opinie:

“Dominik Lipiński prowadził dla przedstawicieli handlowych naszej organizacji 2-dniowe szkolenie.  Z czystej ciekawości wzięłam w nim udział. Nie jestem handlowcem, nigdy nie pracowałam w tym charakterze i zawsze uważałam, że nie mam do tego żadnych zdolności. Do udziału w szkoleniu zachęciły mnie treści prezentowane na blogu Dominika, głównie dotyczące rozwoju osobistego.

Byłam przekonana, że wiedza dotycząca sprzedaży należy do  tzw. wiedzy  miękkiej i albo się ma, albo nie ma takich umiejętności. Szkolenie prowadzone przez Dominika zaskoczyło mnie. Było bardzo konkretne, podawało wzorce, rozwiązania, schematy  do natychmiastowego zastosowania i to nie tylko w odniesieniu do typowej sprzedaży produktu czy usługi,  ale w każdej innej sytuacji, kiedy trzeba przykuć uwagę czy zainteresowanie drugiej osoby.  Sprzedaż, umiejętność prezentacji siebie,  produktu czy idei przestała być dla mnie już wiedzą tajemną. Polecam.”

Katarzyna Herka
Pełnomocnik ds. Jakości, MDH

„Dominiku! wycisnąłeś z nas wszystkie poty:)  dzięki temu jednak są efekty. Szkolenie było bardzo praktyczne, pozwoliło nam spojrzeć na naszą pracę z zupełnie innej perspektywy. Oby wszystkie szkolenia były prowadzone z taką pasją i zaangażowaniem.”

Katarzyna Jaros
Przedstawiciel Handlowy, MDH

 ______________________________________________________________

Branża energetyczna

Klient: EWG Elektrownie Wiatrowe, (7 osób)

Sytuacja: pracownicy firmy organizują spotkania z mieszkańcami gmin w których planują budowę elektrowni wiatrowych. Na spotkaniach są atakowani (agresja, manipulacje, oskarżenia) przez przeciwników inwestycji. Spotkania przebiegają w emocjonalnej atmosferze.

Cel: nauczyć uczestników radzić sobie z trudnymi zachowaniami widowni.

Metoda: uczestnicy odgrywają scenki, w których konfrontowani są z najczęstszymi trudnymi zachowaniami publiczności i odpowiadają na nie przy użyciu kolejnych poznawanych technik.

Zawartość szkolenia:

 • zasady właściwego przygotowywania się do prezentacji
 • uprzedzanie ataku (technika skradzionego gromu)
 • techniki zbijania argumentów (demaskowanie mitów, używanie ‘killer fact’)
 • metody mówienia w sposób zrozumiały dla każdego odbiorcy
 • metody przedstawiania korzyści
 • odpowiadanie na najtrudniejsze pytania publiczności

Opinie:

„Podczas przeprowadzonego przez P. Dominika Lipińskiego szkolenia, przede wszystkim uzyskaliśmy umiejętności związane z planowaniem swoich wypowiedzi oraz przedstawianiem ich w formie, która nie wywołuje,  a wręcz rozładowuje napięcia towarzyszące niektórym spotkaniom. Ponadto techniki, które zostały nam zaprezentowane, m.in. technika „killer fact”, technika skradzionego gromu czy demaskowania mitów, pozwalają uzyskać pozytywne , zamierzone efekty przez osoby stosujące je.
Szkolenie godne polecenia wszystkim, którzy w swojej pracy spotykają się z trudnymi zachowaniami klientów i  powinni poznać techniki wykorzystywanie w  wystąpieniach publicznych.”

Wojciech Zieliński
Wiceprezes Zarządu, EWG Elektrownie Wiatrowe

„Szkolenie zorganizowane przez firmę p. Lipińskiego spełniło moje oczekiwania. Kapitalna atmosfera, ciekawy temat, interesujące ćwiczenia – to coś, co trzeba docenić! Szkolenie polecam wszystkim, którzy chcieliby poznać zagadnienia wystąpień publicznych od podstaw, bądź ugruntować już zdobyta wiedzę.”

Jacek Krukar
Specjalista ds. Inwestycji, EWG Elektrownie Wiatrowe

 ______________________________________________________________

Branża finansowa

Klient: dwie osoby prywatne pracujące dla firmy doradztwa finansowego

Sytuacja: doradcy finansowi spotykają się z ‘oporem’ podczas spotkań z klientami.  

Cel: udoskonalić prezentację handlową.

Metoda: uczestnicy wielokrotnie odgrywają scenkę prezentacji i nanoszą na nią kolejne poprawki.

Zawartość szkolenia:

 • modyfikacja dotychczasowej struktury prezentacji handlowej
 • modyfikacja dotychczasowej argumentacji sprzedażowej
 • nawiązywanie kontaktu z klientem
 • budowanie wiarygodności w oczach klienta
 • reagowanie na trudne zachowania klienta

Opinie:

“Po konsultacjach z Dominikiem byłem bardzo zadowolony. Już po pierwszym spotkaniu zauważyłem różnice, zupełnie inaczej zacząłem rozumieć kwestie związane z potrzebami klienta oraz zaspokajaniem ich. Dominik, poprzez zmianę u mnie małych (na początku dla mnie nieistotnych) szczegółów związanych z wykonywaniem prezentacji firmy czy produktów, lub bezprośrednią pracą analityczną nad planowaniem finansów klienta, po zupełnie inny sposób komunikacji z klientem (umiejętności miękkie) nauczył mnie, jak efektywnie pozyskać klienta. Wiedza, którą  posiadłem jest łatwa do przekazania moim pracownikom, ponieważ Dominik nie używa skomplikowanych technik, oraz w bardzo prosty i logiczny sposób tłumaczy proces, który daje od razu widoczny rezultat. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że ma bardzo obszerną wiedzę na temat szeroko pojętego rozwoju w biznesie i to w jaki szybki i skuteczny sposób potrafił wykryć moje błędy i pokazać właściwą drogę.

Gorąco polecam Dominika”.

Mikołaj,
Kierownik Oddziału, firma doradztwa finansowego

“Szkolenie Dominika było bardzo pomocne, bo zrozumiałem magię słów i fakt, że sposób przekazywania treści zmienia jej odbiór. Metody, które były dla mnie kiedyś głupie i zbędne, jak planowanie, analizowanie, tworzenie map, okazują się być przydatne i porządkują całość planów. To tak jakby z zupy cyfr, pierwiastków, ułamków i całek zrobić jedno, rozbudowane, lecz czytelne równanie!”

Rafał
Exclusive Specjalista, firma doradztwa finansowego