Jednym z problemów przed jakimi stają osoby występujące publicznie jest: ‘jak zacząć?’. W świecie korporacyjnym najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest chyba wciąż tzw. ‘agenda’ czyli ‘powiedz im jak będziesz ich zanudzał, potem ich zanudź, a na koniec powiedz im jak ich zanudziłeś’. Jeśli szukasz alternatywy, zobacz poniższe filmy video.

Uwaga techniczna: dla celów tego artykułu wystarczy, że obejrzysz pierwsze dwie minuty każdego z tych filmów.

h

1. Historia z mojego dzieciństwa.

h

Mówiąc na temat uczenia się nowych rzeczy, Tim Ferris zaczyna od opowiedzenia kilku anegdot ze swojego dzieciństwa. Oczywiście anegdoty łączą się z treścią wystąpienia.

h

2. Historia z życia kogoś innego.

h

Seth Godin mówiąc o marketingu zaczyna, opowiadając historię … wynalazcy chleba tostowego.

h

3. Pytanie.

h

Craig Valentaine, zaczyna swoją mowę motywacyjną od pytania. Najpierw zadaje publiczności pytanie, pozwala ludziom się wypowiedzieć, a potem w dalszej części prezentacji sam na nie odpowiada.

h

4. Wizja.

 

W tym słynnym wystąpieniu Martin Luter King roztacza swoją wizję przyszłej Ameryki. Tutaj konkretnie, nie było to użyte na początku – ale mogło być 😉

h

5. Milczenie.

h

Tutaj mamy piękny przykład jak Ed Tate rozpoczyna prezentację od ‘chwili ciszy’, nawiązując jednocześnie kontakt wzrokowy z publicznością i budując napięcie. Ta technika wymaga już pewnych ‘jaj’ lub ‘ikry’ bo samemu trzeba wytrzymać to napięcie. Może więc nie być łatwa dla początkujących.

h

6. Prowokacja.

h

Jeden ze sposobów na natychmiastowe przykucie uwagi i wzbudzenie emocji to zrobienie czegoś co lekko (lub nieco silniej) wstrząśnie widownią i wytrąci ją z ‘transu słuchania nudnej prezentacji’ w który zapadają jeszcze zanim zaczniesz mówić. Sposób ten może więc być tym trudniejszy im silniejszy ‚wstrząs’ chcemy wywołać (znowu więc może niekoniecznie jest to technika dla początkujących). Tutaj Rory Vaden odwraca się tyłem do publiczności. Oczywiście gest ten nie jest tu wrzucony ‚ot tak sobie’ – jest on wpleciony w treść prezentacji i ma sens jako jej część.

I na sam koniec… rodzynek

h

7. …

h

Steve Ballmer, CEO Microsoftu ma prosty przekaz, który ujawnia na samym początku. Jednym ze sposobów na rozpoczęcie jest – powiedzieć najważniejszą rzecz w pierwszych kilku słowach.

Jak widzisz – można inaczej. Mam nadzieję że te kilka przykładów zainspiruje Cię, by uatrakcyjnić nieco własne wystąpienia 🙂

5.00 avg. rating (100% score) - 7 votes