Dawno temu rozmawiam z pewnym znajomym który od jakiegoś czasu szukał pracy. Pytam go ‘i jak tam znalazłeś już coś?’, na co słyszę odpowiedź ‘szukam’. Niby nic specjalnego, wielu ludzi tak odpowiada, ale… pomnóż to razy dziesięć, zastosuj to do każdej możliwej sytuacji, a będziesz mieć człowieka, który nigdy w najmniejszym stopniu nie przyzna się, że ma problem.

Otrzymasz coś, co na potrzeby tego posta nazwałem syndromem głupio-pozytywnego myślenia. Jest to całkowita niechęć do wyrażenia na głos jakichkolwiek swoich porażek, być może związana z jakimś „magicznym” przekonaniem, że jak powiesz coś na głos, to stanie się to rzeczywistością. Osoby opanowane tym syndromem mówiąc z kolei o przyszłości mają ‘zawsze-optymistyczne’ nastawienie typu „musi się udać”. Są przekonane o sukcesie… on po prostu musi nadejść (niezależnie od tego czy oni robią to co jest konieczne by on nadszedł).

Znacie może anegdotę o zebraniu w firmie zagrożonej bankructwem? Na zebraniu zwołanym w związku z tą sytuacją manager, który najwyraźniej był po korporacyjno-szkoleniowym praniu mózgu, mówi „Panie i panowie, stoimy przed takimi wyzwaniami, że za chwilę możemy przestać istnieć”. Takie podejście na pewno pozwala utrzymać się z dobrym samopoczuciu (przynajmniej na powierzchni), ale ma jedną podstawową wadę. Jeśli będziemy nie zauważać porażek, błędów i problemów, to nie będziemy wyciągać wniosków i korygować kursu naszych działań. Będziemy nadal działać w taki sposób, który doprowadził nas do tych porażek, błędów i problemów.

Moja rada: jak coś schrzaniłeś, to przyznaj że schrzaniłeś. Przyznaj że jesteś odpowiedzialny. Jak masz problemy, to przyznaj że masz problemy. Jak jest źle, to przyznaj że jest źle. Opracuj plan wyjścia z sytuacji i zacznij działać.

Żeby było jasne – ja sam nie jestem tu bez grzechu. Ten tekst napisałem, bo sam cierpiałem i nadal w pewnym stopniu cierpię na ten syndrom. Widzę też, jak negatywnie wpływa ona na skuteczność wielu moich działań. U mnie działa ta część dotycząca myślenia o przyszłych projektach i ich natychmiastowych, bezproblemowych i ogromnych sukcesach 😉

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote